Centrala KOMFOVENT VERSO Standard i centrala KOMFOVENT VERSO PRO 2 na tle drapacza chmur

Rekuperatory serii Komfovent DOMEKT R
z wymiennikiem obrotowym II generacji

Rekuperatory Komfovent Domekt z obrotowym wymiennikiem II generacji to najbardziej innowacyjne rozwiązanie na rynku
Centrale wentylacyjne z wymiennikiem obrotowym sorpcyjnym-entalpicznym, to rozwiązanie przewyższające wszystkie dotychczasowe technologie odzysku ciepła stosowane w wentylacji mechanicznej. To nowy wymiar komfortu i ekonomii użytkowania przez cały rok!

Rekuperator obrotowy II generacji

Rekuperator z pionowym układem króćców

Rekuperator obrotowy z pionowym układem króćców

Rekuperator z poziomym układem króćców

Rekuperator obrotowy z poziomym układem króćców

Rekuperator w wersji płaskiej podwieszanej

Rekuperator obrotowy w wersji płaskiej podwieszanej

Zalety produktu
Gwarancja komfortu przez cały rok!
Najbardziej innowacyjny wymiennik ciepła na rynku działający przez cały rok!
Realne oszczędności na co dzień
Najniższe koszty eksploatacji nawet do -30°C na zewnątrz
Największy wybór urządzeń
Najszerszy typoszereg rekuperatorów do domów i mieszkań
Najlepsze parametry techniczne
Najwyższa skuteczność odzysku ciepła, wilgoci i chłodu przez cały rok!
Znacznie tańsza klimatyzacja
Rachunki za klimatyzację niższe nawet o 30-50%!
Najlepsze warunki gwarancji
Nieograniczone, bezpłatne zdalne wsparcie serwisowe po gwarancji!
Efektywne pasywne nawilżanie zimą
Skuteczna walka ze zbyt suchym powietrzem zimą
Skuteczne pasywne osuszanie latem
Optymalna wilgotność również latem
Porównanie wymiennika II generacji z innymi dostępnymi rozwiązaniami
Porównanie na przykładzie rekuperatorów DOMEKT-R-400 z wymiennikiem sorpcyjnym-entalpiczym (AZ), obrotowym kondensacyjnym (A) oraz DOMEKT-CF-400 z wymiennikiem przeciwprądowym entalpiczym (ER) oraz przeciwprądowym (X). Wszystkie przedstawione parametry przy założonym sprężu dyspozycyjnym 100 Pa.
Sprawność temperaturowa wymiennika ciepła bezpośrednio przekłada się na temperaturę, jaką rekuperator jest w stanie nawiewać do domu z anemostatów. Tutaj wygrywa wymiennik przeciwprądowy. Należy jednak pamiętać, że zimą przy temperaturach zewnętrznych poniżej 0°C, wymaga dostarczania energii elektrycznej dla wstępnej nagrzewnicy elektrycznej, chroniącej go przed zamarzaniem. Wymiennik entalpiczny z kolei traci bardzo na sprawności wraz ze wzrostem wydatku. Wymienniki obrotowe cechują się stałą sprawnością niezależną od temperatury zewnętrznej, jednocześnie nie posiadają nagrzewnic wstępnych.
Od sprawności pasywnego nawilżania w głównej mierze zależy komfort użytkowników zimą. Im wyższa sprawność odzysku, tym większa gwarancja odpowiedniego, komfortowego poziomu wilgotności w domu. Wymiennik przeciwprądowy nie realizuje procesu odzysku wilgoci. W celu odzysku jak największej ilości wilgoci podczas okresów zimowych zdecydowanie najlepiej wybrać wymiennik obrotowy sorpcyjny-entalpiczy. Odzysk wilgoci jest o ponad 10% większy niż w wymienniku przeciwprądowym entalpicznym.
Sprawność pasywnego osuszania powietrza bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowników. W okresie letnim zmagamy się ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, co za tym idzie im wyższa sprawność pasywnego osuszania tym lepiej. Do tego dochodzą kwestię oszczędności energii na klimatyzacji - to właśnie proces osuszania powietrza stanowi lwią część zużycia energii w trakcie procesu schładzania domu! Wymiennik przeciwprądowy i obrotowy kondensacyjny z uwagi na swoją budowę, nie realizują procesu osuszania powietrza.
Opory przepływu powietrza to aspekt często pomijany przez producentów. Mają one bezpośrednie przełożenie na zużycie energii przez wentylatory, a co za tym idzie na energooszczędność rekuperatora i codzienne koszty eksploatacji. Im niższe opory przepływu [Pa] generuje wymiennik odzysku ciepła, tym niższe zużycie energii elektrycznej będzie miał rekuperator. Jednak przy niewielkich różnicach w oporach ciężko będzie odczuć różnicę na rachunkach.

Działanie wymiennika obrotowego zimą i latem

Efektywnie odzyskuje ciepło. Wysoka sprawność odzysku ciepła, nawet 86%, w pełnym zakresie wydajności centrali wentylacyjnej oraz niezależnie od spadków temperatury zewnętrznej. Gwarantuje to stabilną komfortową temperaturę powietrza nawiewanego, niezależnie od wymaganej intensywności wentylacji.
Realnie oszczędzi Twoje pieniądze. Brak nagrzewnicy wstępnej oraz innych system.w rozmrażania. Wymiennik nie zamarza nawet do -30°C. Dzięki temu centrala wentylacyjna nie zużywa dodatkowej energii elektrycznej na procesy rozmrażania, a użytkownik oszczędza na eksploatacji urządzenia.
Zapewni Ci komfortową wilgotność w domu zimą. Odzysk wilgoci dzięki pasywnemu nawilżaniu powietrza. Sprawność odzysku wilgoci realizowanego na zasadzie adsorpcji osiąga wartość do 90%. Dlaczego pasywne? Ponieważ proces zachodzi podczas normalnej pracy wymiennika. Nie potrzebuje dodatkowego źródła energii, zasilania w wodę oraz nie obniża temperatury powietrza nawiewanego.
Efektywnie odzyskuje chłód. Zapewnia odzysk chłodu z powietrza wywiewanego z pomieszczeń o sprawności nawet do 86%. Skutecznie poprawia komfort temperaturowy i obniża koszty eksploatacji klimatyzacji.
Zapewni Ci optymalną wilgotność w domu latem. Działa na zasadzie pasywnego osuszania powietrza i gwarantuje skuteczne osuszanie powietrza nawiewanego w letnie, wilgotne dni. Daje to znaczącą poprawę komfortu i lepsze samopoczucie w pomieszczeniach. Osuszanie pasywne nie potrzebuje żadnej dodatkowej energii.
Obniży Twoje rachunki za klimatyzację o 30-50%! Dzięki pasywnemu osuszaniu powietrza w okresie letnim, klimatyzowanie pomieszczeń pozwala na niższe zużycie energii.
Zapewni niższe koszty inwestycyjne. Mniejsze zapotrzebowanie na moc chłodniczą, to niższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Niższe nawet o 50% zapotrzebowanie na moc chłodniczą, daje możliwość zastosowania mniejszych urządzeń, które są znacznie tańsze w zakupie i eksploatacji.

Budowa wymiennika obrotowego

Konstrukcja wymiennika obrotowego II generacji jest analogiczna do standardowego wymiennika obrotowego kondensacyjnego. Maszyna w fabryce Komfovent nawija naprzemiennie płaskie i karbowane arkusze blachy aluminiowej, które ostatecznie tworzą wymiennik ciepła o danej średnicy. Różnicą jest to, że blacha aluminiowa, z której są wytwarzane wymienniki obrotowe sorpcyjne-entalpiczne, posiada dodatkową powłokę z zeolitu. Jest to materiał o szczególnych właściwościach higroskopijnych, który odpowiada na adsorbowanie wilgoci. Co istotne, zeolit adsorbuje wilgoć z powietrza co oznacza, że wilgoć wnika w jego porowatą strukturę, natomiast nie wnika w sam materiał, a to gwarantuje trwałość, higieniczność i długi czas pracy bez pogorszenia jego właściwości. Zeolit jest materiałem powszechnie stosowanym w medycynie, przemyśle spożywczym oraz urządzeniach agd.
Sekcja czyszczaca Obecnie wszystkie rekuperatory DOMEKT R produkowane są z sekcją czyszczącą która znacząco ogranicza mieszanie się strumieni powietrza nawiewanego z wyrzutowym.
Niewielka część powietrza zewnętrznego, kierowana jest na sekcję czyszczącą, co zapobiega powrotowi powietrza wywiewanego do strumienia powietrza świeżego.
Przy zastosowaniu sekcji czyszczącej możemy ograniczyć mieszanie strumieniu powietrza do ok 1%.
Zeolit to naturalny minerał glinokrzemianowy o porowatej strukturze ze średnicą porów pomiędzy 0,3 – 0,4 nm, doskonale adsorbującą cząsteczki pary wodnej. Na czym w zasadzie polega adsorpcja? Proces adsorbowania cząsteczek pary wodnej możemy porównać do gąbki. Gąbka jest w stanie kumulować wodę, natomiast woda nie wnika w strukturę jej materiału – zagnieżdża się w wolnych, porowatych przestrzeniach jej objętości.

Analogicznie działa powłoka zeolitowa, tzn., para wodna jest wiązana na powierzchni porowatej, natomiast nie wnika w nią.

Zeolit w wymienniku ciepła – higieniczne rozwiązanie!
Przyjrzyjmy się jeszcze raz schematowi ideowemu powłoki zeolitowej. Wiemy już, że średnica porów powłoki zeolitu wynosi 0,3 – 0,4 nm. Standardowa cząsteczka pary wodnej ma średnicę ~0,27 nm dzięki czemu z łatwością wnika w porowatą strukturę powłoki zeolitowej. Jednocześnie, ze względu na swoją wielkość, pyły PM1 (1000 nm(1μm)), bakterie (od 0,8 do 5000 nm) oraz wirusy (np. grypa, COVID-19 od 80 do 120 nm), nie mogą zagnieździć się w porach powłoki zeolitowej.

Zwróćmy uwagę na to, że na rysunku nie oddaliśmy w pełni skali z uwagi na to, że np. wirusy są większe od cząsteczki pary wodnej o ponad 370 razy – jest to zupełnie inny rząd wielkości!

Entalpia powietrza

Entalpia powietrza to energia jaką niesie ze sobą powietrze, dlatego jednostką entalpii jest kJ/kg. Na entalpię powietrza składa się ciepło jawne czyli takie, które możemy zmierzyć zwykłym termometrem oraz ciepło utajone, czyli energia, którą posiada para wodna w danej objętości powietrza. Oznacza to, że powietrze o tej samej temperaturze może mieć różną entalpię.

Ze względu na to, że powietrze o tej samej temperaturze zawiera więcej wilgoci, posiada również wyższą entalpię.

Zasada działania wymiennika obrotowego

Zasada działania wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego opiera się na selektywnym adsorbowaniu i przyciąganiu molekularnym. Cząsteczki pary wodnej znajdujące się w powietrzu o większej entalpii, są adsorbowane przez powłokę zeolitową. Wymiennik obrotowy obracając się przechodzi w otoczenie powietrza o niższej entalpii i przez zjawisko desorpcji oddaje wilgoć, którą zgromadził.
Kierunek przepływu wilgoci w wymienniku obrotowym sorpcyjnym-entalpicznym, jest zależny od pory roku.
Okres zimowy
W okresie zimowym powietrze zewnętrzne posiada niską zawartość wilgoci, a co za tym idzie, zależy nam na tym, żeby jak najwięcej wilgoci, którą wytworzymy w domu odzyskać na wymienniku ciepła tzn. pasywnie nawilżyć świeże powietrze dostarczane do domu.
PASYWNE NAWILŻANIE POWIETRZA
WYMIENNIK SORPCYJNY - ENTALPICZNY
odzysk do 90% wilgoci
Schemat ideowy procesu pasywnego nawilżania powietrza
w wymienniku sorpcyjnym - entalpicznym
WYMIENNIK OBROTOWY KONDNSACYJNY
odzysk do 30% wilgoci
Schemat ideowy procesu pasywnego nawilżania powietrza
w wymienniku kondensacyjnym
Temperatura zamarzania wymiennika ciepła to nawet -30°C!
Wymiennik obrotowy sorpcyjny-entalpiczny cechuje się najniższą możliwą do osiągnięcia temperaturą zamarzania spośród wszystkich rozwiązań dostępnych w wentylacji mechanicznej. Dlaczego? Ponieważ proces pasywnego nawilżania powietrza opiera się o selektywną adsorpcję a nie o zjawisko kondensacji, dodatkowo, wysoka sprawność odzysku wilgoci sprawia, że ze struktury wymiennika pozbywamy się nawet 90% skumulowanej pary wodnej.

Kolejnym aspektem jest fakt, że wymienniki obrotowe sorpcyjne-entalpiczne wykonują większą liczbę obrotów w porównaniu do standardowego, obrotowego wymiennika ciepła, co przekłada się na fakt, że para wodna kumulowana w powłoce zeolitowej ma 2x mniej czasu na zamrożenie.
Przemiany powietrza podczas pracy obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego wymiennika ciepła w okresie letnim.
Temperatury zamarzania różnych wymienników ciepła
Musimy sobie zdać sprawę, że temperatura przemarzania, która jest podawana przez wszystkich producentów, jest wartością graniczną, która może wystąpić przy założeniu, że powietrze wyciągane z budynku o temperaturze np. 20°C ma skrajnie niską wilgotność względną tj. 10-20% – skoro nie ma wilgoci w powietrzu to nie ma co zamarznąć. Ten fakt sprawia, że producenci mogą podać bardzo niską wartość pomimo tego, że w warunkach rzeczywistych wartość ta jest zauważalnie wyższa. I tak dla wymienników przeciwprądowych entalpicznych podawana jest temperatura -8°C a dla wymienników obrotowych sorpcyjnych-entalpicznych -30°C.
Jak jest różnica? W praktyce wilgotność w domu wynosi 40-50% a temperatura przemarzania wymienników przeciwprądowych entalpicznych zaczyna się już poniżej 0°C. Jak to wygląda w przypadku wymienników obrotowych sorpcyjnych-entalpicznych? Temperatura przemarzania dla temperatury powietrza 20°C i wilgotności 50% wynosi około -20°C, co daje pełną gwarancję niskich kosztów eksploatacji nawet w skrajnie niskich temperaturach!
Temperatury zamarzania wymienników ciepła
Okres letni
W okresie letnim, kiedy powietrze zewnętrzne ma wysoką temperaturę oraz zawartość wilgoci, wymiennik obrotowy sorpcyjny – entalpiczny prowadzi odzysk chłodu, który skumulowaliśmy wewnątrz budynku i dodatkowo pasywnie osusza powietrze, co pomaga utrzymać komfortowe warunki w domu nawet w trakcie pory deszczowej lub parnych dni. W wymienniku obrotowym kondensacyjnym nie zachodzi proces osuszania powietrza.
WYMIENNIK SORPCYJNY - ENTALPICZNY
zawracanie do 90% wilgoci
Schemat ideowy procesu pasywnego osuszania powietrza
w wymienniku sorpcyjnym - entalpicznym
WYMIENNIK OBROTOWY KONDNSACYJNY
proces latem nie zachodzi
Schemat ideowy pracy wymiennika obrotowego kondensacyjnego w lecie.
Obrotowy wymiennik ciepła w okresie letnim
prowadzi proces odzysku chłodu N1-N2 (proces W1-W2 obrazuje ogrzewanie powietrza wyciąganego z pomieszczeń w wyniku przejmowania energii skumulowanej w wymienniku ciepła). Dodatkowo, wymiennik obrotowy sorpcyjny – entalpiczny, prowadzi proces pasywnego osuszania powietrza, a jego sprawność w tym przykładzie wynosi blisko 80%.
Zwróćmy uwagę, że punkt końcowy N2 oznaczający powietrze dostarczane do pomieszczeń, znajduje się bardzo blisko punktu wyjściowego W1. Oznacza to, że do budynku nie dostarczamy gorącego powietrza o wysokiej zawartości wilgoci, lecz chłodne powietrze o zawartości wilgoci zbliżonej do wartości wyjściowej.
Warunkiem do prowadzenia procesu odzysku chłodu, jest oczywiście wystąpienie warunków, które umożliwią jego realizację, tj. temperatura powietrza zewnętrznego musi być wyższa niż temperatura powietrza wewnątrz domu.
Analogicznie, proces pasywnego osuszania powietrza może wystąpić wyłącznie w momencie, kiedy wystąpi różnica entalpii powietrza zewnętrznego oraz wewnętrznego.
Przemiany powietrza podczas pracy obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego wymiennika ciepła w okresie letnim.
Najlepsze parametry pasywnego osuszania powietrza – nawet do 90%!
Wymiennik obrotowy sorpcyjny-entalpiczny dzięki zastosowaniu powłoki zeolitowej, zapewnia najlepsze parametry w kontekście pasywnego osuszania powietrza – nawet do 90% wilgoci, która jest zgromadzona w powietrzu zewnętrznym zostaje w wymienniku ciepła zawrócona do wyrzutni! Na wykresie przemiany powietrza dla okresu letniego, punkt N1 – świeże powietrze zewnętrzne, posiada wysoką zawartość wilgoci ~16 g/kg, powietrze wewnętrzne punkt W1 posiada zawartość wilgoci ~6,6 g/kg. W punkcie końcowym, który uzyskujemy po przemianach w wymienniku ciepła tj. N2 znajduje się ~8,5 g/kg. Oznacza to, że wymiennik ciepła pasywnie osuszył powietrze, a ilość wytrąconej wilgoci wynosi aż 7,5 g/kg. Wartości te nie są jedynie cyframi marketingowymi, pozwalają realnie zaoszczędzić pieniądze o czym za chwile się przekonasz! Tak jak wspomnieliśmy przy okazji rozpatrywania okresu zimowego, porównując wymiennik obrotowy sorpcyjny-entalpiczny do wymiennika przeciwprądowego entalpicznego, możemy zauważyć bardzo wyraźną różnicę w sprawności pasywnego osuszania. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że sprawność pasywnego osuszania dla wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego w omawianym przykładzie wynosi blisko 80%, i jest to wartość o 10% większa w porównaniu z wymiennikiem przeciwprądowym.
Niższa wymagana moc potrzebna do chłodzenia powietrza
Zastosowanie wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego pozwala na odzysk chłodu i pasywne osuszanie powietrza – brzmi dobrze ale co właściwie daje to w praktyce? W procesie chłodzenia powietrza poza obniżeniem temperatury, zależy nam na obniżeniu zawartości wilgoci. Komfortowy zakres wilgotności względnej dla człowieka to 40-60%. Czysto teoretycznie, jeżeli nie pozbywalibyśmy się nadmiaru wilgoci, wilgotność względna wynosiłaby 80-90% co przekładałoby się na bardzo złe samopoczucie. W procesie klimatyzowania pomieszczeń, duży udział w końcowym zużyciu energii ma właśnie proces osuszania powietrza.
Powietrze zewnętrzne
1. Temp. zewnętrzna: 30°C
2. Wilgotność względna: 50%
3. Wilgotność bezwzględna: 13,2 g/kg
Powietrze wewnętrzne
1. Temp. zewnętrzna: 24°C
2. Wilgotność względna: 50%
3. Wilgotność bezwzględna: 9,3 g/kg
Parametry, na podstawie których przeprowadzono obliczenia
Centralne chłodzenie powietrza z wykorzystaniem klimatyzacji
Chłodzenie budynków z wykorzystaniem powietrza w przypadku okresów o wysokiej temperaturze jest ciężkie, dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup miejscowej klimatyzacji. Klimatyzatory, które są montowane w domach działają z wykorzystaniem powietrza obiegowego. Oznacza to, że pobierają powietrze z pomieszczenia, następnie je chłodzą i z powrotem wdmuchują. Intensywność pracy klimatyzatora, a co za tym idzie koszty eksploatacji, jest zależna od zysków ciepła w budynku, i z założenia, największy udział przypada na zyski od nasłonecznienia okien. Znaczący udział ma również wentylacja pomieszczeń czyli temperatura i wilgotność powietrza, które do nich doprowadzamy (zyski od wentylacji). Rekuperatory ze standardowymi wymiennikami przeciwprądowymi oraz obrotowymi, realizują proces odzysku chłodu, tj. wykorzystują chłód z domu do pasywnego chłodzenia powietrza, natomiast nie realizują procesu pasywnego osuszania powietrza. Oznacza to, że powietrze ma wysoką zawartość wilgoci, a klimatyzacja poza procesem chłodzenia musi je dodatkowo osuszyć.
Moc potrzebna do schłodzenia i osuszenia powietrza wentylacyjnego do komfortowych parametrów jest liczona na podstawie różnicy entalpii powietrza które dostarczamy do budynku oraz powietrza które chcemy końcowo uzyskać, według poniższego wzoru.
QN=V∙ρp∙(h2 - h1 )
QN
moc potrzebna do procesu chłodzenia, kW
ρp
gęstość powietrza, kg/m3
h1
entalpia powietrza w punkcje końcowym – odczyt dla powietrza, które chcemy końcowo uzyskać tj. 24°C RH=50%, kJ/kg
V
strumień powietrza ogrzewanego, m3/s
h2
entalpia powietrza w punkcie początkowym – odczyt dla powietrza dostarczanego do pomieszczeń po odzysku na wymienniku ciepła, kJ/kg
TYP WYMIENNIKA WYDATEK POWIETRZA
m3/h
TEMP. POWIETRZA
PO ODZYSKU
CHŁODU
°C
WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA POWIETRZA PO
ODZYSKU CHŁODU
%
ENTALPIA POWIETRZA
PO ODZYSKU CHŁODU
kJ/kg
DOCELOWA ENTALPIA
POWIETRZA
t=240C, RH = 50%
kJ/kg
MOC CHŁODNICZA DO
PRZEPROWADZENIA
PROCESU CHŁODZENIA
POWIETRZA - kW
obrotowy sorpcyjny-entalpiczny 600 25,1 52 51,56 47,77 0,76
obrotowy kondensacyjny 600 25 67 59 47,77 2,26
przeciwprądowy entalpiczny 600 25,4 52 52,35 47,77 0,92
przeciwprądowy 600 24,7 67 58,08 47,77 2,07
Przykładowe obliczenia, które pokazują różnice w ilości wymaganej energii do przeprowadzenia procesu chłodzenia.
Według naszych obliczeń zastosowanie wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego obniża koszty chłodzenia i osuszania powietrza wentylacyjnego nawet o 70%, w całościowym bilansie klimatyzacji z uwzględnieniem zysków ciepła w budynku, oszczędności na klimatyzacji potrafią wynieść nawet do 30-35% w porównaniu np. ze standardowym rozwiązaniem, tj. z centralą z wymiennikiem przeciwprądowym entalpicznym.
Wykres mocy potrzebnej do odebrania zysków ciepła z powietrza wentylacyjnego przez klimatyzator (pobór mocy może się różnić w zależności od użytej jednostki klimatyzacyjnej)
TYP WYMIENNIKA WYDATEK POWIETRZA
m3/h
MOC CHŁODNICZA DO
PRZEPROWADZENIA
PROCESU CHŁODZENIA
POWIETRZA - kW
POBÓR MOCY ELEKTRYCZNEJ
KLIMATYZACJI O WYDAJNOŚCI
NOMINALNEJ 2,7 KW DLA SCHŁODZENIA
POWIETRZA NAWIEWANEGO - kW
POBÓR MOCY - SEZON
LETNI (30 DNI PO 12H)
kW
ROCZNY KOSZT NA CELE
CHŁODZENIA (STAWKA
0,6212 zł/kW BRUTTO)
obrotowy sorpcyjny-entalpiczny 600 0,76 0,1 36 22,36
obrotowy kondensacyjny 600 2,26 0,6 216 134,18
przeciwprądowy
entalpiczny
600 0,92 0,6 72 44,73
przeciwprądowy 600 2,07 0,5 180 111,82
Szacunkowy roczny koszt klimatyzacji potrzebny do schłodzenia powietrza zewnętrznego z temperatury 30°C i 50% wilgotności do temperatury 24°C i 50% wilgotności. Założony czas pracy 30 dni po 12h. Przyjęto stawkę 0,6212 zł/kW brutto.
Rzeczywiste koszty będą różne w zależności od warunków zewnętrznych, oczekiwanej temperatury w domu, kosztów energii elektrycznej czy modelu zastosowanej jednostki klimatyzacyjnej.
Zastosowanie wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego, może przełożyć się na zakup klimatyzacji o mniejszej mocy, co spowoduje obniżenie kosztów inwestycyjnych.

Wilgotność powietrza w domu jednorodzinnym

Powietrze suche – to mieszanina gazów, której głównymi składnikami są azot (78%) i tlen (21%) oraz inne gazy: dwutlenek węgla, argon, hel, neon, krypton, ksenon, wodór, które łącznie stanowią zaledwie 1%.
Powietrze wilgotne – to powietrze, które jest poddawane obróbce w rekuperatorach, będące mieszaniną powietrza suchego oraz pary wodnej.
Wilgotność bezwzględna - to ilość pary wodnej skumulowana w 1kg powietrza suchego, g/kg. Przykładowo jeżeli powietrze posiada zawartość wilgoci 2g/kg, oznacza to, że każdy kilogram powietrza zawiera 2 g pary wodnej. Zawartość wilgoci w powietrzu nie ulega zmianie podczas procesu jego ogrzewania.
Wilgotność względna - to zdolność powietrza do kumulowania pary wodnej z otoczenia w danej temperaturze. Istotną cechą powietrza wilgotnego jest ograniczone miejsce do kumulowania pary wodnej. Im wyższa temperatura powietrza tym więcej pary wodnej jest w stanie skumulować, im niższa temperatura tym mniej pary wodnej jest w stanie skumulować.
Okres zimowy
Rzeczywiste koszty będą różne w zależności od warunków zewnętrznych, oczekiwanej temperatury w domu, kosztów energii elektrycznej czy modelu zastosowanej jednostki klimatyzacyjnej.
Proces zmiany wilgotności względnej oraz maksymalnej zawartości wilgoci powietrza w zależności od temperatury - okres zimowy.
W okresie zimowym powietrze zewnętrzne przy niskich temperaturach jest suche - jest to fakt.
Przy ujemnych temperaturach powietrze kumuluje w sobie bardzo mało pary wodnej. Przykładowo maksymalna ilość pary wodnej (100% wilgotność względna), którą jest w stanie skumulować powietrze przy temperaturze -10°C wynosi 1,6 g/kg.
Jak to więc jest, że powietrze w okresie zimowym jest suche a jednocześnie jego wilgotność względna wynosi 100%? Słowem klucz jest „względna”, ściśle uzależniona od temperatury. Jeżeli omawiane powietrze podgrzejemy do komfortowej temperatury 20°C, okaże się, że zawartość pary wodnej nie zmieni się, natomiast przez zmianę temperatury powietrze będzie mogło skumulować jej znacznie więcej. To wszystko sprawia, że powietrze zewnętrzne które wprowadzamy do domu i podgrzewamy przy omawianych parametrach będzie miało zaledwie 12% wilgotność względną.
W każdym domu poza parą wodną, którą doprowadzamy wraz z powietrzem zewnętrznym są wewnętrzne zyski pary wodnej. Każdy oddychając „produkuje wilgoć”. Inne procesy, które generują zyski pary wodnej to prysznic, gotowanie, mycie podłóg, pranie i suszenie ubrań, prasowanie, rośliny itd. Każdy proces którego składową jest woda wpływa na wilgotność powietrza w domu. W związku z tym, że w okresie zimowym w powietrzu zewnętrznym jest bardzo mało wilgoci, a zyski nie są wystarczające do uzyskania komfortowych warunków, zależy nam na tym, żeby nie pozbywać się jej z domu tylko częściowo zatrzymywać.

Jak regulować wilgotność powietrza w okresie zimowym?
Najefektywniejszym i najekonomiczniejszym sposobem regulowania wilgotności powietrza w domu w okresie zimowym jest zastosowanie wymienników ciepła, które pasywnie nawilżają powietrze, nie generując przy tym dodatkowych kosztów.
Okres letni
Rzeczywiste koszty będą różne w zależności od warunków zewnętrznych, oczekiwanej temperatury w domu, kosztów energii elektrycznej czy modelu zastosowanej jednostki klimatyzacyjnej.
Proces zmiany wilgotności względnej oraz maksymalnej zawartości wilgoci powietrza w zależności od temperatury - okres letni.
Gorący, letni dzień, na dworze parno, wiadomo, że zaraz spadnie deszcze. Czy brzmi to znajomo? Czy wiesz, że uczucie „parności” wynika z wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu? Przeanalizujmy tą tezę od strony czysto fizycznej, no i oczywiście praktycznej. Patrząc na Rys. 15 możemy zauważyć, że z założenia gorące powietrze w okresie letnim kumuluje w sobie dużo więcej pary wodnej niż chłodne w okresie zimowym. Co to oznacza? W dużym uproszczeniu, powietrze wewnątrz budynku miesza się z tym zewnętrznym i przejmuje część wilgoci, dlatego np. przy kilkudniowej, deszczowej pogodzie, powietrze w domu jest bardzo wilgotne. Co za tym idzie? Wilgoć zaczynają przejmować ubrania, pościel, ciężko jest nam wysuszyć pranie.
Jak regulować wilgotność powietrza w okresie letnim?
Podstawowym sposobem radzenie sobie z dużą wilgotnością powietrza w domu w okresie letnim, jest czekanie na dni w których będzie niska wilgotność – i oczywiście nie jest to sarkazm. Drugim sposobem jest klimatyzowanie pomieszczeń co wymaga zakupienia klimatyzatora i opłacania niemałych rachunków za prąd potrzebny do jego pracy, co ważne im wyższa zawartość wilgoci w powietrzu tym więcej energii potrzebne do uzyskania komfortowych warunków w domu. Najekonomiczniejszym sposobem regulowania wilgotności powietrza w okresie letnim jest oczywiście zastosowanie wymienników ciepła, które robią to pasywnie.