O rodzajach rekuperatorów, czyli różne wymienniki, różne efekty. Odzysk ciepła i… wilgoci.
Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych (potocznie zwana rekuperacją) wraz z fotowoltaiką oraz pompami ciepła, jest najszybciej rozwijającą się gałęzią budownictwa. Zmiany przepisów w 2021 roku, dotyczące zużycia energii pierwotnej na potrzeby codziennego użytkowania budynku, spowodowały gwałtowny wzrost zainteresowania tematyką rekuperacji.
Warto zaznaczyć, że rekuperacja jest tematem nośnym od dłuższego czasu, a zmiany w przepisach są kolejnym elementem, który napędza kulę śnieżną, jaką jest temat świeżego, czystego powietrza, które zapewnia komfort życia na co dzień. Poza przepisami, kluczowym aspektem w kontekście popularyzacji domowej wentylacji mechanicznej, jest słaba jakość powietrza i związane z nią nagłaśnianie tego tematu przez media. Ze względu na bardzo niski udział OZE (odnawialne źródła energii) w pozyskiwaniu energii, Polska nadal boryka się z problemem wszechobecnego smogu. Ten fakt przyczynił się do zwiększenia świadomości ludzi, jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy, a w konsekwencji spopularyzowania wentylacji mechanicznej w domach. W mojej opinii to nie zmiana przepisów, lecz praca u podstaw osób związanych z branżą HVAC, doprowadziła nas do miejsca, w którym to inwestor szuka informacji o tym, jak sprawić, żeby oddychać zdrowym, czystym powietrzem.
Wilgotność powietrza
Komfortowa jakość powietrza kojarzona jest głównie z odpowiednią temperaturą powietrza, niskim stężeniem pyłów PM, czy też niską zwartością CO2. W tych rozważaniach bardzo często pomija się kwestię wilgotności powietrza, która warunkuje szereg aspektów życia i wydaje się być jednym z kluczowych elementów, wpływających na komfort dnia codziennego. Wilgotność powietrza wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, problemy zdrowotne, rozwój grzybów i bakterii, przenoszenie wirusów czy też trwałość materiałów budowlanych. W tym miejscu pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób możemy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w domu i czy możemy wykorzystać w tym celu rekuperację? Odpowiednia wilgotność względna powietrza w budynku dla standardowej temperatury +/-20oC, to ta z zakresu 40÷60%. W okresie letnim wysoka zawartość pary wodnej w powietrzu sprawia, że nie mamy problemu z osiągnięciem tej wartości. W tym czasie, dużo częstszym problemem jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, szczególnie w okresach deszczowych. Kłopot z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności powietrza pojawia się w okresie zimowym, kiedy ilość pary wodnej, zgromadzonej w powietrzu jest niska. Zyski pary wodnej, generowane przez domowników, nie wystarczają na pokrycie strat, wywoływanych przez ciągłą pracę wentylacji mechanicznej. Najbardziej efektywnym sposobem kontroli wilgotności powietrza jest wykorzystanie nawilżacza oraz osuszacza. Praktyka pokazuje jednak, że standardowa rodzina może utrzymać odpowiedni poziom wilgotności względnej w domu, wykorzystując rekuperator z wymiennikiem ciepła, odzyskującym wilgoć.
Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł autorstwa Adriana Zagulskiego - Kierownika produktu centrale wentylacyjne.