System uszczelkowy – wady i zalety, w odniesieniu do popularnego systemu bezuszczelkowego. Na podstawie porównania kształtek okrągłych Vento by HAVACO

Opracowując projekt, a następnie wykonując instalacje wentylacyjną, bardzo często projektant, instalator czy nawet inwestor stoi przed dylematem, czy zastosować uszczelkowy czy bezuszczelkowy system kształtek wentylacyjnych. Odpowiedź nie jest prosta i oczywista. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i to na jaki system się zdecydujemy, będzie niosło za sobą kolejne konsekwencje – zarówno finansowe jak i związanie z czasem montażu. Wszystko zaczyna się od projektanta, który w rozmowie z inwestorem poznaje jego potrzeby i oczekiwania. Projektant zaczyna projektować, opierając się na swojej wiedzy, doświadczeniu, polskich normach oraz wymaganiach klienta. Wybierając dobrej klasy system uszczelkowy ma pewność, że instalacja będzie szczelna, trwała i będzie mogła działać przez lata, nawet jeśli będzie ją montowała osoba o mniejszym doświadczeniu. Dodatkowo przyniesie to wymierne oszczędności dla inwestora już na początku inwestycji. Projektant dobierze bowiem centralę wentylacyjną bez dodatkowego zapasu wydatku powietrza (przy systemie bezuszczelkowym profesjonalista zawsze dobierze urządzenie przewymiarowane, aby wziąć pod uwagę straty powietrza, wynikające z nieszczelnej instalacji).

 

UWAGA! Przy zastosowaniu jakościowego systemu uszczelkowego VENTO by HAVACO, stosujemy urządzenie o mniejszym wydatku co daje wymierną oszczędność dla inwestora (nie ma potrzeby przewymiarować urządzenia).

 

Wybór wysokiej klasy systemu uszczelkowego przez projektanta, również dla wykonawcy instalacji przynosi korzyści. Przede wszystkim ten system oznacza znacznie szybszy i komfortowy montaż. Instalator nie będzie musiał dodatkowo uszczelniać każdego pojedynczego połączenia taśmą uszczelniającą lub silikonem. Każdy kto montował instalacje w systemie bezuszczelkowym wie, ile zajmuje to czasu i wymaga dużej precyzji. Dodatkowo ponosi się dodatkowe koszty w postaci taśmy i silikonu. Sama kształtka okrągła VENTO by HAVACO w systemie bezuszczelkowym jest tańsza niż uszczelkowa, ale po dodaniu kosztu dobrej jakości taśmy montażowej oraz silikonu ceny okazują się bardzo podobne. Dodatkowo znaczącą realną oszczędnością pieniędzy jest krótszy czas montażu - szybszy montaż to szybciej skończona inwestycja, dzięki czemu ekipa montażowa może zacząć kolejną pracę. Krótszy czas montażu oznacza więc bezpośrednio mniejsze koszty inwestycji.

Co jeszcze zyskuje wykonawca oprócz czasu i pieniędzy stosując system uszczelkowy VENTO by HAVACO? Szczelną instalację, dzięki czemu od razu wyjdą prawidłowo pomiary szczelności. Fabrycznie zaciśnięta zamkiem blacharskim, podwójna gumowa uszczelka EPDM gwarantuje, że nie będzie się zsuwać podczas montażu i cała instalacja zachowa najwyższą dostępną na rynku szczelność i jakość oraz zgodność ze wszystkimi Polskimi normami. Przekłada się to znowu na oszczędności czasu - nie musimy przepatrywać na koniec całej instalacji w poszukiwaniu nieszczelności. Dodatkowo, co również istotne – zyskujemy brak problemów przy odbiorze instalacji, zadowolenie inwestora z dobrze wykonanej pracy oraz dobrą opinie na rynku. W czasach kiedy rekomendacja stała się najważniejszą formą reklamy ma to duże znaczenie. Pamiętajmy, że inwestor nie musi być fachowcem i jakość wykonania instalacji ocenia również od strony estetyki montażu instalacji. Tutaj również zdecydowanie lepiej prezentuje się system uszczelkowy VENTO by HAVACO. Poniżej pokazujemy montaż oraz wygląd odcinka instalacji przy użyciu systemu uszczelkowego oraz montaż i wygląd instalacji przy użyciu systemu bezuszczelkowego.

 

 

Kliknij, aby pobrać cały mini poradnik w PDF