Komfovent VERSO Pro 2 – nowe standardy na rynku central wentylacyjnych w Polsce

Wróć do głównej listy porad

Komfovent VERSO Pro 2 – nowe standardy na rynku central wentylacyjnych w Polsce.

Naturalna ewolucja czy już rewolucja?

Myśląc o najwyższej jakości, jednym z pierwszych urządzeń, które przychodzi na myśl jest Komfovent VERSO PRO.  Obecnie premierę ma zupełnie odmieniona jego druga generacja – VERSO PRO 2. To innowacyjna, wyprzedzające konkurencję o lata seria central wentylacyjnych.

Wymagania i potwierdzenie parametrów

Zawsze przed dokonaniem wyboru, jakie urządzenie zarekomendujemy inwestorowi, warto zwrócić uwagę, czy ma ono szereg istotnych certyfikatów. Oczywistym jest, że centrala wentylacyjna musi być wyprodukowana zgodnie z obowiązującymi normami PN-EN, urządzenia muszą być zgodne z Dyrektywą Ekoprojekt (ErP), ale dobrze, aby również niezależne instytucje takie, jak Eurovent, RLT czy TUV potwierdziły parametry i jakość zastosowanego urządzenia. Tylko komplet certyfikatów gwarantuje, że kupujemy rozwiązanie najwyższej dostępnej jakości. Ponadto warto upewnić się, że produkcja odpowiada odpowiednim standardom ISO, oraz czy jest zgodna z innymi standardami jak np. VDI.

Obudowa – najwyższe możliwe parametry

Rewolucję przeszła obudowa urządzenia Komfovent VERSO Pro 2, osiągając obecnie parametry T2, TB1, L1, D1. Co to oznacza i na co w praktyce się przekłada?

 

1. Klasa przenikania ciepła (PN-EN:1886) to dla nowej serii Komfovent VERSO Pro 2 – parametr o wartości T2.

Jest to możliwe dzięki zmianie konstrukcji centrali wentylacyjnej oraz zwiększeniu grubości izolacji, z obecnie stosowanych 45 mm w typoszeregu VERSO Pro 1 do aż 75 mm w VERSO Pro 2. Materiałem izolacyjnym jest niepalna wełna mineralna o współczynniku przenikania ciepła ʎ = 0,036 W/(m2 K), co w połączeniu z  zaawansowaną konstrukcją i grubością obudowy urządzenia daje wynik o 30% lepszy niż obecnie stosowane

2. Mostki termiczne (PN-EN:1886) - klasa TB1

Izolacja i sam sposób wykonania obudowy – konstrukcja stosowana w centralach VERSO Pro 2 jest samonośna – sprawia, że zniwelowane zostały mostki termiczne. W praktyce oznacza to, że z dotychczasowej średniorynkowej klasy TB3 uzyskano klasę TB1 (zgodnie z (PN-EN:1886) – najwyższą dostępną na rynku. Z perspektywy użytkownika końcowego to z kolei sprawi, że zużycie energii w centrali VERSO Pro 2 będzie znacznie niższe – powietrze po przejściu przez centralę wentylacyjną nie będzie tak bardzo wychłodzone w sezonie grzewczym lub przegrzane w sezonie zimowym.

3. Szczelność obudowy w najwyższej klasie L1

Kolejną istotną innowacją jest przebudowanie drzwi rewizyjnych. W centralach VERSO Pro 2 zastosowano system podwójnych uszczelek. Dzięki temu otrzymano najwyższą klasę przecieków L1. W praktyce oznacza to, że przy podciśnieniu (400 Pa) przecieki wynoszą ~0,05 dm3/(s m2), a przy nadciśnieniu (700 Pa) jedynie ~0,09 dm3/(s m2).

4. Wytrzymałość obudowy w najwyższej klasie D1

Jedną z najistotniejszych cech, na które zwraca uwagę każdy użytkownik centrali wentylacyjnej to hałas, jaki generuje urządzenie. Dzięki wszystkim opisanym powyżej cechom zdolność tłumienia obudowy jest o około 25% lepsza niż w przypadku obecnie stosowanych rozwiązań. W praktyce przekłada się to na niższy o około 10 dB hałas odbierany przez użytkowników.

Wisienką na torcie jest stosowanie najwyższej jakości klamek i zawiasów. Element często bagatelizowany, a w praktyce przekładający się zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowników i wykonawców urządzeń. Ci pierwsi mają pewność, że nikt niepowołany nie będzie w stanie dostać się do centrali wentylacyjnej. Ci drudzy mogą pracować przy centrali bez obaw. W praktyce, nie mają problemu z otwieraniem zamarzniętych drzwi – specjalny materiał, z którego wykonano zawiasy i klamki nie zamarza. Ponadto drzwi zamknięte są z większą siłą, a dzięki systemowi wyrównywania ciśnienia przed otwarciem drzwi serwisant nie jest narażony na niebezpieczeństwo bycia uderzonym przez nie podczas pracy centrali.

Nowa obudowa zintegrowanej automatyki w typoszeregu VERSO Pro 2.

Od teraz dostęp do płyty głównej nie wymaga otwierania całego urządzenia – wystarczy zdjąć specjalny panel na froncie centrali, aby mieć dostęp do płyty głównej. To ułatwia zarówno montaż, skracając czas jego trwania, jak i prace przy serwisie konserwacyjnym centrali.

Podzespoły i automatyka – rozwiązania z najwyższej półki

 

W typoszeregu VERSO Pro 2 zastosowano oprócz silników EC klasy IE5 Ultra Premium, najnowszej generacji wentylatory z silnikami typu PM (z magnesem stałym), charakteryzujące się klasą wydajności energetycznej IE5 Ultra Premium, a także bardzo wysoką sprawnością sięgającą nawet 93%. Z kolei zintegrowane z silnikiem falowniki otrzymały obudowę o klasie szczelności IP 54. Najważniejszą innowacją są jednak najnowszej generacji wirniki ZA bluefin. Wirniki te charakteryzują się wyższą  dopuszczalną temperaturą pracy (mogą pracować do 50°C, poprzednia generacja – do 45°C), a co najważniejsze ich sprawność jest wyższa o niemal 15% i osiąga wartość nawet 74%.

Automatyka sterowania z najwyższej półki

Centrale są kontrolowane przez jeden z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych systemów sterowania
na rynku – autorską automatykę Komfovent typu C5
. W pełni zintegrowana i okablowana w fabryce daje możliwość regulacji wszystkich parametrów pracy. Ponadto dzięki zastosowaniu protokołów Modbus i Bacnet centrale Komfovent w  standardowym wykonaniu mogą być podłączone pod istniejący system zdalnego zarządzania budynkiem (BMS). System ten jest dobrze znany użytkownikom, sprawdzony i niezawodny.

Komfovent VERSO Pro 2 po wdrożeniu wszystkich rozwiązań pozwoli na dobór 1,6 miliona wariantów projektowych. Może więc okazać się najbardziej wszechstronnym urządzeniem na rynku i co za tym idzie zdecydowanym faworytem projektantów instalacji HVAC.

Komfovent, wprowadzając na rynek VERSO Pro 2, zdecydowanie rozbudził apetyty zarówno projektantów instalacji, jak i wykonawców. Patrząc po parametrach urządzenia oraz zastosowanych komponentach nie można oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z jakościową rewolucją i wyznaczeniem nowych, wyśrubowanych standardów rynkowych.