W branży HVAC coraz częściej producenci spotykają się z wymagającymi i świadomymi inwestorami. Takimi, którzy zdają sobie sprawę, jak działa centrala wentylacyjna oraz czego można od niej wymagać. Nie wystarczy już zagwarantować, że urządzenie włączy się i wyłączy w sposób automatyczny, jest kompaktowe, czy ma wysoką sprawność. Urządzenie to jedno, sterowanie i możliwość wykorzystywania w pełni jego możliwości to drugie.
Dziś, dokonując oceny danego rekuperatora, bardzo uważnie należy zwrócić uwagę na automatykę. To od niej w dużej mierze zależy, jak wysoki będzie komfort użytkowania, energooszczędność, bezawaryjność systemu. Użytkownik nie będzie zaglądał do wnętrza urządzenia. Pewne jest natomiast to, że codziennie będzie oceniał, czy łatwo i prosto steruje się centralą, czy ma rozbudowane możliwości zarządzania (ale jednocześnie w sposób przyjazny i intuicyjny), czy może minimalizować koszty eksploatacji. Oczekiwanie użytkownika jest proste. Chce tego samego, co ma w telewizorze, tablecie, czy smartfonie. Chce inteligentnego zarządzania, szybkiej i prostej obsługi, możliwości monitorowania parametrów, skutecznej pracy i wysokiej estetyki wykonania.
Zdalne sterownie centralą wentylacyjną
W dobie postępu technologicznego oraz powszechnej obecności urządzeń mobilnych, istotna jest możliwość wykorzystania ich do sterowania jakością powietrza w mieszkaniu. Z pomocą przychodzi tu zintegrowany webserver, który pozwala na sterowanie centralą wentylacyjną poprzez dedykowaną aplikację na smartfony i tablety z systemem Android lub iOS, a także przez standardową przeglądarkę Internetową. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik sam decyduje, w jaki sposób zmieniać parametry pracy urządzenia oraz ma podgląd on-line na pracę rekuperatora z dowolnego miejsca. Dodatkowo może nawet całkowicie zrezygnować ze standardowego sterownika, a pracować wyłącznie za pomocą smartfona, czy komputera. Warto więc zwrócić uwagę, czy rekuperator wyposażony jest standardowo w takie rozwiązanie, ponieważ nie rzadko koszt dodatkowego modułu sieciowego stanowi znaczącą część ceny urządzenia
Zaawansowane funkcje to precyzja sterowania
Automatyka sterowania odpowiada przede wszystkim za regulację ilości przepływającego powietrza oraz jego temperaturę. Ważnym jest, aby użytkownik miał możliwość sprawdzenia tych wartości oraz dostosowania do swoich potrzeb. Najprostsze (i co za tym idzie najmniej dokładne) układy pozwalają jedynie na przełączanie się pomiędzy kilkoma biegami wentylatora. Często temperatura powietrza jest albo wynikowa, albo nastawiona odgórnie przez producenta. Powyższe rozwiązanie jest najczęstsze dla wentylatorów AC, które co prawda znikają z rynku, niemniej ich cena jest ciągle istotnym argumentem podczas negocjacji. Najbardziej zaawansowane urządzenia producenci wyposażają w wentylatory EC (elektronicznie komutowane), z możliwością płynnego sterowania wydajnością najczęściej w zakresie 20 - 100% wydajności nominalnej urządzenia (poniżej sprawność wentylatorów znacząco spada). Dodając do tego fakt, iż wentylatory EC mają klasę sprawności IE4 Super Premium, zyskujemy znaczące oszczędności podczas eksploatacji. Ponadto wentylatory te charakteryzują się cichą i bezawaryjną pracą, więc są zdecydowanie lepszym wyborem.
Centrala wentylacyjna powinna mieć możliwość automatycznego zmieniania strumieni powietrza, również aby nie dopuścić do przegrzewania się lub przechłodzenia wentylowanych pomieszczeń. Najprostsze układy sterowania regulowane są procentowo, tj. użytkownik ustawia wartość wydatku w procentach. Nie oznacza to jednak, że strumień wydajności przy takich samych nastawach procentowych dla nawiewu i wywiewu będzie taki sam – wszystko zależy od oporów na instalacji. Bardziej zaawansowane układy utrzymują stały wydatek powietrza (tryb CAV), co oznacza, że wentylatory samoistnie zmienią prędkość wirnika w przypadku wzrostu oporów instalacji, podyktowanej np. coraz bardziej zabrudzonymi filtrami powietrza. Na ilość tłoczonego powietrza ma również wpływ jego gęstość, która jest ściśle związana z temperaturą powietrza. Dlatego tak ważnym jest czujnik temperatury na czerpni powietrza.
Oszczędność energii to nie tylko sprawność odzysku ciepła
Oczywiście każdemu użytkownikowi zależy, aby konieczność modyfikowania parametrów pracy była ograniczona do minimum. Z pomocą może przyjść tzw. sterowanie wydajnością w zależności od zapotrzebowania, czyli prościej ujmując sterowanie wydatkiem w zależności od jakości powietrza. Marki premium w standardzie mają możliwość podłączenia nawet dwóch niezależnych czujników jakości (np. CO2 i wilgotności) zmieniających wydajność rekuperatora. Należy jednak uważać – często zdarza się, że producenci chwalą się regulacją w zależności od zapotrzebowania, ale w praktyce okazuje się, że konieczne jest zakupienie specjalnego modułu rozszerzającego funkcje automatyki, co znacząco podnosi koszty zakupu centrali wentylacyjnej. Zainstalowane czujniki jakości powietrza automatycznie zwiększą wydatek centrali, gdy jakość powietrza w pomieszczeniach ulegnie pogorszeniu.
Ważny jest też rozbudowany harmonogram pracy, a także harmonogram urlopowy pozwalające na dostosowanie poziomu wentylacji do bieżącego zapotrzebowania. Oczywistym jest, że centrala wentylacyjna nie ma potrzeby pracy z taką samą intensywnością, jeśli w domu nikogo nie ma.
Użytkownik powinien móc wybrać harmonogram najlepiej odpowiadający jego potrzebom, dzięki czemu praca rekuperatora będzie optymalna. Dostosowując wydajność centrali rekuperacyjnej do rzeczywistych potrzeb obiektu, można uzyskać znaczące oszczędności na eksploatacji urządzenia (np. obniżenie kosztów energii elektrycznej, kosztów wymiany filtrów, itp.).
Prawdziwe PLUG&PLAY – instalacja centrali rekuperacyjnej w 5 minut
Jedną z najważniejszych zalet dla firmy instalacyjnej jest automatyka w systemie Plug&Play. Zaawansowane centrale wentylacyjne i rekuperacyjna powinny być gotowe do pracy po rozpakowaniu urządzenia. Znacząco ogranicza to koszty montażu urządzenia, co przy rosnących cenach roboczogodziny może zmniejszyć nakłady finansowe. Najbardziej rozbudowane układy automatyki posiadają parametry pracy zaprogramowane w fabryce, co dalej oszczędza czas na wysterowanie urządzenia (i znowu zapewnia dodatkowe oszczędności na montażu urządzenia).
Podsumowanie
Bardzo często oszczędności uzyskane na etapie zakupu rekuperatora topnieją podczas pierwszych miesięcy pracy urządzenia. Prawdziwe wobec czego wydaje się stwierdzenie, że „oszczędny płaci dwa razy” – czasami naprawdę warto wybrać produkt premium, który posłuży latami i nie będzie wzbudzało frustracji przy comiesięcznych rachunkach.