Czy atrakcyjny cenowo klimatyzator może być naprawdę EKO?

Wróć do głównej listy porad

Bycie „Eko” to dla wielu nie moda, ale naturalny sposób bycia. Także przy budowie i wyposażeniu domu coraz częściej wybieramy materiały i urządzenia, które w sposób jak najmniejszy szkodzą środowisku. Co można doradzić klientowi, któremu przyświeca dbałość o środowisko w kwestii wyboru klimatyzatora? Na jakie parametry i funkcje należy przede wszystkim zwrócić uwagę szukając EKO klimatyzatora?

1. Najwyższa klasa energetyczna

Główny wpływ na globalne ocieplenie wynikający z pracy klimatyzatorów wynika z poboru energii elektrycznej. W Polsce energia elektryczna pochodzi wciąż głównie z elektrowni węglowych, dlatego ważne jest by poszukiwać rozwiązań jak najbardziej energooszczędnych. W przypadku klimatyzatorów warto więc doradzić klientowi wybór urządzenia z jak najwyższą klasą energetyczną. Hyper Nordic marki AlpicAir to model szczególny, w którym poprzez zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, w tym 2-stopniowej sprężarki, urządzenie gwarantuje najwyższą z możliwych klasę energetyczną A+++/ A+++.

2. Czynnik R32

Oddziaływanie czynników chłodniczych na środowisko określają parametry GWP oraz ODP. Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) jest liczbą wyrażającą potencjalny wpływ czynnika chłodniczego na globalne ocieplenie, w sytuacji uwolnienia do atmosfery. Jest to wartość porównująca oddziaływanie 1 kg czynnika chłodniczego z oddziaływaniem 1 kg CO2 w okresie 100 lat. Wybór czynników chłodniczych o niższej wartości GWP oraz minimalizacja ich objętości zapewni redukcję ryzyka dla środowiska w razie przypadkowego wycieku. Potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP) jest to liczba odnosząca się do szkodliwości oddziaływania na stratosferyczną warstwę ozonową, jakie powodują substancje chemiczne.

Obecnie na rynku klimatyzacyjnym producenci oferują urządzenia pracujące na czynniku R32 oraz R410A. Czynnik R32 charakteryzuje się prawie trzykrotnie mniejszym wpływem na globalne ocieplenie w stosunku do czynnika chłodniczego R410A. Dodatkowo ładunek czynnika chłodniczego tego samego modelu pracującego na czynniku R410A i R32 może różnić się nawet o 15%-30%. Mając na uwadze środowisko, rekomendujmy klientowi klimatyzator pracujący na czynniku R32.

 

  R410A R32
Skład 50% R32 + 50% R125 100% R32
GWP Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego 2 087,5 675
ODP Potencjał niszczenia warstwy ozonowej 0 0

 

  Inny klimatyzator 3,2 kW AlpicAir Eco Pro 3,2 kW
Czynnik chłodniczy R410A R32
GWP 2087,5 675
100% 32%
Ładunek czynnika chłodniczego 900 g 650 g
100% 72%
Równoważnik CO2 ładunku czynnika 100% 23%

Warto zauważyć, że wszystkie modele AlpicAir – ECO PRO, PREMIUM PRO oraz HYPER NORDIC pracują wyłącznie na ekologicznym czynniku R32. 

3. Poziom ciśnienia akustycznego

Dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku pracy oraz pomieszczeniach mieszkalnych określone są przez przepisy i normy. Indywidualną kwestią każdego z nas, jest to jaki poziom dźwięku jest dla nas akceptowalny, a który staje się uciążliwy, dla większości z nas poziom:

  • 16-25 dB (A) – niesłyszalny
  • 25-40 dB (A) – akceptowalny
  • 40-50 dB (A) – dla większości populacji akceptowalny przez pewien okres czasu
  • 50-80 dB (A) – uciążliwy
  • 50-80 dB (A) – szkodliwy
  • Powyżej 100 dB (A) – grożący utratą słuchu

Istotny jest wybór marki, która wśród producentów dostępnych na rynku w sposób szczególny kładzie nacisk na poziom emitowanego hałasu. AlpicAir w swojej ofercie posiada aż dwa modele: Premium Pro oraz Hyper Nordic, które posiadają aż 7 poziomów pracy wentylatora. Ustawienie Super Low to tylko 21 db(A) w klimatyzatorze o mocy 3,5 kW Hyper Nordic.

4. Eko funkcje:

Sterowanie WiFi

Wbudowany moduł WiFi daje możliwość sterowania klimatyzatorem za pomocą dedykowanej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Planowanie pracy klimatyzatora poprzez ustawianie harmonogramu pracy, dostosowanego do naszego trybu życia generuje przede wszystkim oszczędności poboru energii, wynikające z faktu zoptymalizowania czasu pracy urządzenia. Wszystkie modele ścienne AlpicAir standardowo wyposażone są w moduł Wi-Fi, a aplikacja do sterowania klimatyzatorami dostępna jest do nieodpłatnego pobrania z sieci.

Grzanie +8°C

Funkcja utrzymująca w pomieszczeniu stałą minimalną temperaturę na poziomie +8°C. Dzięki tej funkcji oszczędzamy energię – znacznie mniej zużywamy jej na utrzymanie stałego +8°C i następnie doprowadzenie temperatury do poziomu komfortu termicznego jak zaczynamy korzystać z pomieszczenia, niż na szybkie ogrzanie wychłodzonego pomieszczenia. W funkcje Grzanie +8°C wyposażone są wszystkie modele AlpicAir.

I FEEL