Praca VENTIA w czasie epidemii SARS-CoV-2. Realizacja zamówień, czasy dostaw, wsparcie techniczne.

Dodano: przez Ventia

Praca VENTIA w czasie epidemii SARS-CoV-2. Realizacja zamówień, czasy dostaw, wsparcie techniczne.

Praca VENTIA w czasie epidemii SARS-CoV-2. Realizacja zamówień, czasy dostaw, wsparcie techniczne.

W związku z licznymi pytaniami pojawiającymi się ze strony Klientów, informujemy, że firma Ventia pracuje w pełnym wymiarze czasowym od poniedziałku do piątku w g. 8-16. Ze względu na bezpieczeństwo naszych klientów oraz pracowników, siedziba firmy, jak również lokalne biura techniczno-handlowe Ventia pozostają zamknięte dla osób z zewnątrz. Pracownicy Działów: Sprzedaży, Technicznego, Marketingu, Finansowego, Serwisu oraz Kierownicy Regionów, zostali skierowani do pracy zdalnej, jednak są do Państwa dyspozycji on-line oraz telefonicznie (telefony komórkowe) w godzinach pracy VENTIA (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Magazyn firmy pracuje normalnie w zakresie realizacji wysyłek, wydań zamówień, jak i przyjmowania dostaw.

REALIZACJA ZAMÓWIEŃ

W chwili obecnej, wszystkie zamówienia są realizowane na bieżąco. Zarówno produkcja, jak i procesy transportów w fabrykach naszych dostawców, przebiegają w sposób normalny. Nie notujemy żadnych opóźnień w realizacji zamówień. Wszystkie terminy produkcji są na zwykłym poziomie - np. dla modeli Central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT i VERSO, które nie są dostępne bezpośrednio z magazynu, czas oczekiwania wynosi 12-13 dni roboczych.

PRACA MAGAZYNU i ZATOWAROWANIE

Magazyn Ventia pracuje pełnym składem osobowym w godzinach pracy firmy (od poniedziałku do piątku w godz.. 8-16). Wysokie stany magazynowe na większość produktów z oferty, pozwalają nam realizować zamówienia od ręki. Realizacja procesów wysyłek spedycyjnych, transportów własnych Ventia, wydań dla odbiorów osobistych z magazynu Ventia, jak również przyjmowania dostaw przebiega w sposób niezakłócony.

TRANSPORT

Transport zamówień realizowany przez firmy kurierskie, z którymi współpracujemy odbywa się bez zakłóceń. Zamówienia złożone do godziny 11, są realizowane jeszcze tego samego dnia. Po godzinie 11, kolejnego dnia roboczegoDla większego komfortu naszych klientów z Warszawy i okolic wprowadziliśmy własny transport Ventia. Szczegółów na ten temat udzielą Państwu Specjaliści Techniczno-Handlowi.

WSPARCIE TECHNICZNE

Dział Techniczny Ventia pracuje w trybie zdalnym. Jednak w sposób normalny w pełnym składzie osobowym,wszyscy Doradcy Techniczni, Inżynierowie Wsparcia Technicznego, Kierownicy Produktów są do Państwa pełnej dyspozycji on-line oraz telefonicznie w godzinach pracy firmy (poniedziałek –piątek, godz. 8-16).

SERWIS

Wszelkie informacje na temat pracy Serwisu VENTIA oraz realizacji gwarancji znajdziecie Państwo pod linkiem:
https://www.ventia.pl/aktualnosci/items/komfovent-praca-serwisu-epidemia

ZAMÓWIENIA OSOBISTE i ODBIÓR TOWARU W SIEDZIBIE VENTIA

Dla Państwa komfortu i bezpieczeństwa, wprowadziliśmy następujący system zakupów i realizacji zamówień osobistych:

  1. Aby dokonać zakupu, prosimy o kontakt z jednym z naszych Specjalistów Techniczno-Handlowych, aby złożyć zamówienie on-line (mail) lub telefonicznie.
  2. Opiekun handlowy wystawi dokument WZ i oddzwoni do Państwa z informacją, że towar jest do odebrania na magazynie.
  3. Po podjechaniu pod magazyn prosimy o telefon do Kierownika Magazynu, który wyda Państwu zamówione produkty.

Wszystkie telefony i adresy e-mail niezbędne do dokonania zakupów znajdziecie Państwo na stronie w zakładce kontakt:

https://www.ventia.pl/kontakt/firma
Przepraszamy Państwa za wszelkie niedogodności. Będziemy śledzić dalszy rozwój sytuacji i informować na bieżąco o ewentualnych zmianach za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Wróć

Nie ma żadnych produktów dodanych do zamówienia

© Ventia 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone