Praca serwisu VENTIA i realizacja zgłoszeń gwarancyjnych w czasie epidemii SARS-CoV-2

Dodano: przez Ventia

Praca serwisu VENTIA i realizacja zgłoszeń gwarancyjnych w czasie epidemii COVID-19

REALIZACJA ZGŁOSZEŃ SERWISOWYCH

Firma VENTIA informuje, że praca Działu Serwisu VENTIA została wznowiona w pełnym zakresie usług, w pełnym wymiarze godzin (poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00)

Zlecenia serwisowe realizujemy w kolejności zgłoszeń. W związku z tym, możemy w najbliższym czasie odnotowywać wydłużone terminy realizacji. Przepraszamy za wszelkie niedogodności z tym związane.

ZDALNE WSPARCIE

Jednocześnie, w przypadku central wentylacyjnych Komfovent, realizowana jest na bieżąco usługa ZDALNEGO WSPARCIA, która - jak wynika ze statystyk - rozwiązuje 90% wszystkich zgłoszeń serwisowych.

Zdalnie Wsparcie serwisowe to bezpłatna usługa (zarówno w trakcie jak i po gwarancji), dostępna dla wszystkich klientów posiadających centrale wentylacyjne KOMFOVENT DOMEKT, VERSO , VERSO PRO i RHP wyposażone w automatykę sterowania C6 lub C5. Jest ona realizowana, dzięki wbudowanemu standardowo w urządzenia KOMFOVENT web serwerowi.

ZGŁOSZENIE SERWISOWE

Jak do tej pory, każde zgłoszenie serwisowe można wykonać komfortowo, nie wychodząc z domu, poprzez autorski system on-line: https://serwis.ventia.pl/

PRZEDŁUŻENIE OKRESU GWARANCJI

Przypominamy, że firma VENTIA, jako generalny dystrybutor central wentylacyjnych Komfovent, postanowiła bezpłatnie przedłużyć o 3 miesiące wszystkie Gwarancje na urządzenia, których ważność skończyła się w okresie 01.03 - 30.04.2020 r.

O dalszych działaniach Działu Serwisu VENTIA będziemy informować Państwa na bieżąco wraz z rozwojem sytuacji w Polsce.

Wróć

Nie ma żadnych produktów dodanych do zamówienia

© Ventia 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone